Acemi Otostopçulara Naçizane Tavsiyeler

 

Merhabalar! Bu yazımızda size otostopla ilgili deneyim ve gözlemlerimizden yola çıkarak naçizane tavsiyelerde bulunacağız. Otostop fikrine şiddetle karşı çıkan insanlar da dahil olmak üzere herkesin içinde ufak da olsa böyle bir maceraya atılma isteği var diye düşünüyoruz. Ama güvenlik gerekçeleri ya da yaş, cinsiyet, toplumsal statü ve getirdiği baskı yüzünden çoğu insan için çok uzak bir ihtimal gibi görüyor. Ama siz tüm bu engelleri aşıp kendinizi yola bırakmayı, yolda olmayı düşlüyorsanız otostop çekerken nelere dikkat etmelisiniz, gelin bir göz atalım! 🙂

İyi Bir Yol Arkadaşınız Olsun

Kendinize güveniyor ve bu maceraya tek başınıza atılmak istiyor olabilirsiniz ama bizce ilk otostopunuzu başarılı bir şekilde gerçekleştirip hedefinize vardığınızda sevinç çığlıkları atıp,mutluluk dansı edebileceğiniz, uyumlu, eğlenceli ve güvenilir bir yol arkadaşı ilk otostop maceranızı unutulmaz kılacaktır. Otostopla ilgili güvenlik kaygılarınızı da minimuma indirir iyi bir yol arkadaşı. Daha sonra “iyi bir yol arkadaşı nedir ve nerede bulunur” başlıklı bir yazı yazmayı da düşünüyoruz. Önemli bir konu 🙂

Kimse durmuyor diye eğlenmeyelim mi?

Yanınıza Kendinizi Güvende Hissettirecek Şeyler Alın

İkinci olarak neden bunu yazdığımızı merak ediyor olabilirsiniz, hemen açıklayalım. Öncelikle ilk kez otostopa çıktığınızı düşünerek ilk ve en büyük endişenizin bindiğiniz araçta başınıza kötü bir şey gelme ihtimali olduğunu biliyoruz. Bu çok doğal bir korku. Ve ilk otostoptan keyif alabilmeniz ve biraz da rahatlayabilmeniz için yanınıza (biber gazı, şok cihazı gibi) şeyler alabilirsiniz. Bunlarla kendimi ne kadar koruyabilirim ki diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunlar kendinizi korumak değil biraz daha güvende ve güçlü hissedebilmeniz için yanınızda. İlerleyen zamanlarda bunlara gerek olmadığını deneyimleyerek öğreneceksiniz zaten. İlk tavsiyemize uyup bir yol arkadaşı bulduysanız yanınıza böyle şeyler alma ihtiyacı bile duymayabilirsiniz. Zaten bunları kullanmaya ihtiyacınız kalmasın diye bu yazıyı yazıyoruz aslında.

Otostop güzelleştirir

Otostop Çekeceğiniz Noktayı İyi Seçin

Genelde otostop çekmek için şehir çıkışlarını varsa gişeleri tercih ediyoruz. Gişelerde araçlar yavaşlar ve sizi görüp alma ihtimalleri artar. Bir kartona nereye gideceğinizi yazarak otostop çekmeniz araç durdurma ihtimalinizi ciddi oranda artırır.

Otoban üzerinde otostop çekiyorsanız “Otoyol Trafik Polisi”ne dikkat edin. Otostop çekmek ülkemizde suç değil fakat yayaların otobanda bulunması suç. Bu yüzden ceza yiyebilirsiniz. Yurt dışında otostop çekiyorsanız şehir çıkışlarında bizdeki gibi gişeler var. O gişeleri geçmeden otostop çekin ki orada da ceza yemeyin.

Durduğunuz yerin ilerisinde araçların rahatlıkla durabileceği bir alan, emniyet şeridi olup olmadığına dikkat edin. Sizi almak için insanların trafiği alt üst edip, kaza riski yaşamasını istemezsiniz.

Mecbur kalmadıkça gece otostop çekmeyin. Çekecekseniz de aydınlık bir yerde durmaya özen gösterin. Ya da bizim gibi kurun çadırı, yatın. 🙂

Yatıp uyuyalım hadi ya 🙂

Kadınsanız Her Zaman Önde Durun

Böyle cinsiyetçi bir başlık atmak istemezdik ama maalesef özellikle ülkemizde birçok sebepten dolayı otostop çekerken kadının ön plana çıkarılması işleri kolaylaştırabiliyor. 2 veya daha fazla kişi otostop çekiyorsanız hepinizin görüneceği şekilde önde kadın/lar durarak otostop çekin. Erkeklerin otostopta saklanıp araç durduktan sonra ortaya çıkması karşılıklı güveni zedeleyen bir durum olduğundan tavsiye etmiyoruz. Bunu lütfen yapmayın. Çünkü otostop karşılıklı güvenle alakalıdır. Araçtaki insan sizi görür ölçer, tartar ve ona göre alır. Tabii ki siz de şoförü ve varsa araçtakileri gözlemler ve ona göre araca binersiniz.

34 plaka durmuştu burda 🙂

Gülümseyin çekiyoruz!

Yerimizi belirledik, otostop pozisyonumuzu aldık varsa sırt çantalarımızı şoförün görebileceği biçimde koyduk. Bu da önemli bir nokta aklımıza gelmişken hemen anlatalım. Otostopta size avantaj sağlayan belli başlı şeyler vardır. Öğrenci olmanız, kadın olmanız, sırt çantalı gezgin olmanız gibi. Öğrenciyseniz amcalar, teyzeler ve toplumun büyük bir kesimi size yardımcı olmak için arabasına alacak. Kadınsanız sizin ona zarar veremeyeceğinizi düşünecek ve sizi almaktan çekinmeyecek, sırt çantalı gezginseniz Türkiye’de merak uyandıracaksınız ve yine size yardımcı olmak isteyecekler, yurt dışındaysanız güven vereceksiniz ve yine size yardım etmek için sizi yolda bırakmayacaklar. Tabii bunlara sahip olmamanız otostop çekemeyeceğiniz ya da yolda kalacağınız anlamına gelmiyor sadece daha kolay araç bulmanızı sağlayacak. Konu başlığımıza dönersek ne olursanız olun siz bu yola baş koydunuz ve yollar güzelliklerle dolu. Tabii çağırmasını bilirseniz. Pozitif olun, güzel düşünün güzel olsun!

Otostop çekerken mümkünse şoförle göz teması kurun ve gülümseyin! Böylece aranızda bir iletişim olacak ve aracı durdurma ihtimaliniz oldukça yükselecek. Bu yüzden mümkünse otostop çekerken “cool” görünmek için güneş gözlüğü takmayın. Zaten oldukça havalısınız. 🙂

En sevdiğimiz fotoğrafımız. 3 saat yağmur altında otostop çeksek de mutluyuz

 Arabayı Durdurduk, Peki Ya Sonra?

Ve başardınız! Muhtemelen araba sizden bir miktar uzakta duracak ve ona doğru büyük bir heyecan ve mutlulukla koşacaksınız. Koşmam demeyin, ne babayiğitler ne Pelinsular heder oldu araç peşinde koşmaktan 😀 Koşarken aracın plakayı da hafızaya atın ve araca bindiğinizde otostopta olduğunuzu bilen birine (Mutlaka olsun öyle biri) mesaj atın. Bu da kendinizi güvende hissetmenizi sağlayacak.

Araca vardınız. Hemen kapıyı açmayın. Şoförün camı açmasını bekleyin ya da evrensel camı açma hareketini yapın. 🙂 Selam verip nereye gittiğini sorun kibarca. Bazen art niyetli kişiler nereye gittiğini söylemeyip size gittiğiniz yeri sorabilir. Israrla nereye gittiğini sorun ve cevap vermemekte direnirse o araca binmeyin. Sizin gideceğiniz yere gidiyor olsa bile! Unutmayın, duran her araca binmek zorunda değilsiniz ve yoldaki tüm araçlar sizin. Kimse durmuyor, yolda kalacağım endişesiyle güvenmediğiniz bir araca binmeyin. Sizi alacak araç mutlaka gelecek! 🙂

Ee kartona yazmıştık nereye gideceğimizi, nereye gideceğini niye sorduk ki mi dedi biri? Şoför yola mı baksın, size mi baksın, kartonu mu okusun, ne yapsın bu adam/kadın! 🙂 Kartonda yazanı görmemiş, okuyamamış olabilir. Yol üstünde bir yere gidiyor olabilir. Belki de gittiğiniz yerle hiç alakası olmayan bir yere bile gidiyor olabilir. Güzide ülkemizin çeşit çeşit insanı var. Siz sorun, emin olamadıysanız bir daha sorun. Çünkü bazen sırf sizinle iki dakika muhabbet etmek için gideceği yer konusunda yalan söyleyen insanlar da çıkabiliyor maalesef.

Uslu birer çocuk olursanız Maserati’ye bile binebilirsiniz 🙂

Araçta Nelere Dikkat Edeyim Peki?

Otostopta nasıl davranırsanız öyle karşılık görürsünüz, bunu unutmayın. İlk kez karşılaşıyorsunuz ve herkes ilk karşılaşmada nasıl davranacağını bilemez, mesafeli durur. Kibar olun. Nereye gittiği, nereden yola çıktığı, nereli olduğu, ne iş yaptığı gibi konularda soru sorarak muhabbet edebilirsiniz. Tabii burada zamanla da öğreneceğiniz bir incelik var. Bazı insanlar çok konuşkan olmayabilir ve sorularınızı kişisel algılayabilir. İlk otostoplarımızda aracına bindiğimiz insanların isimlerini hatırlarken daha sonra adını hiç sormadığımız ama çok güzel muhabbet ettiğimiz insanlar oldu hayatımızda.

Bazı konularda özellikle konuşmamaya çalışın. Mesela din, siyaset gibi konularda bazı insanlar hassas olabilir. Tartışmamaya çalışın. Zaten bu tarz konuları kiminle konuşup kiminle konuşmayacağınızı az çok anlarsınız.

Yolda size yemek ısmarlamak veya para vermek isteyebilirler. Bizce bu noktada hassas bir çizgi var. Açsanız yemek yiyelim diyen birini geri çevirmek istemezsiniz ama kibarlıktan veya mecburiyetten mi yoksa gerçekten size yemek ısmarlamak istediği için mi bu teklifi yaptığını bir düşünün. Duruma göre kendi yemeğinizin ücretini ödemeyi teklif edin. Sonuçta sizi arabasına aldı diye size yemek ısmarlamak zorunda değil.

Öğrenci olduğunuz için veya size yardımcı olmak için para vermek isteyen kişiler de olabilir. Hemen kabul etmeyin, karşınızdakinin niyetini anlamaya çalışın. Sizi deniyor olabilir. Çünkü bu durumu alışkanlık haline getiren ve insanların iyi niyetlerini suistimal eden birçok insan var. Dolandırıcılar da dahil. Siz bedava yolculuk etmek için otostop çekmiyorsunuz. Bu sizin gezme biçiminiz. Tabii size gezileriniz için destek olmak isteyecek insanlar olabilir. Kabul edip etmemek size kalmış.

Son anda aklıma gelen bir husus daha var. Bindiğiniz araçta yorgunluktan ölmediğiniz sürece uyumamaya çalışın. Çünkü insanlar sizinle sohbet etmek için sizi alıyorlar ve uyumanız onlara saygısızlık oluyor bir nevi. Çok yorgunsanız ve yol arkadaşınız varsa nöbetleşe uyuyabilirsiniz. 🙂

Yolda olmanın verdiği huzur, anlayamazsınız…

Rahatsız Olduğum Bir Araçtan Nasıl İnebilirim?

Her zaman, her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir. Nasıl o araca binip binmemek sizin kararınızsa canınız istediğinde inmek de sizin kararınız. Şoförlüğünü beğenmemiş olabilirsiniz ya da size güven vermemiş olabilir. Böyle durumlarda ihtiyacınız olduğunu söyleyip ilk benzinlikle durmasını isteyebilirsiniz. Otobanda benzinlik çıkışları otostop için idealdir. Hemen araçtan inmek istiyorsanız kararlı bir sesle sağda durmasını isteyebilirsiniz. Fikrinizi değiştirip başka yöne gideceğinizi ya da yolda olan bir arkadaşınızla buluşup yola beraber devam edeceğinizi söyleyebilirsiniz.

Çantaları ön plana çıkarmak önemli

Başardınız!

Yazı boyunca endişelerinize ve çıkabilecek aksiliklere karşı neler yapabileceğinizi anlattık ama bunların bir çoğuna ihtiyacınız olmayacak. İlk otostop yolcuğunuzdan aklınızda kalanlar arabanın arkasından koşuşunuz, farklı insanlar tanımanın ve yol boyunca edilen sohbetlerin tadı, kahkalarınız, su gidip akıp giden yollar ve yolculuğun sonunda size bahşedilen her şeyi başarabilirim hissi olacak. Belki de bundan sonra otobüse binmek istemeyecek ve belki de bizim gibi kendinizi yeni insanlarla tanışmak ve yeni yerler görmek umuduyla yollara vuracaksınız.

Antepli abimizden tepsi kebabı

 

Sormak istediğiniz veya atladığımız bir konu olduğunu düşünüyorsanız bize yazın!

 

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

2 thoughts on “Acemi Otostopçulara Naçizane Tavsiyeler

  1. Herkes böyle düşünüyor ama kimse bir araya gelemiyor sorun bu bence. Ortak bir platform falan kuralım ya. :))

Bir Cevap Yazın