Otostop Çekme Fikrini Aileye Aşılamak

Otostop çekmek, dışarıdan takip edenler için Dünya’nın en tehlikeli şeylerinden biri. İlk kez otostop çekmek isteyenlerin çekincelerinden biri de durumu aileye izah etmek. Gelin, birkaç madde ile biz ailemize;
– otostop kültürünün ne kadar keyifli olduğunu,
– bize neler kattığını,
– aslında sanıldığı kadar tehlikeli olmadığını nasıl anlattık bunlardan bahsedelim.

Bu yazımız güvenlik önlemlerini içermeyecek; gereken önlemleri aldığınız varsayılacaktır. (Bununla ilgili de bir yazı yazacağız.)

1 – İlk Otostop Deneyiminizi Aileniz Bilmek Zorunda Değil

Tabii, her zaman yaptığımız uyarıyı tekrarlayalım. Daha sonrasında bahsedeceğimiz, Otostop ile Yolculuk ve Güvenlik isimli yazımızdakine benzer güvenlik önlemlerini alın.

Aileniz bilmesin ama çevrenizdeki güvendiğiniz arkadaşlarınızın, size anında yardım edebilecek durumda olan kişilerin bilgisi olsun. İlk birkaç otostop maceranızda ailenize gösterecek güzel hatıralar biriktirin. Bunlar bolca fotoğraf, video olabilir. Güzel referanslar, her zaman işe yarar 🙂


İlk Otostop, yol boyu şarkılarla geçmişti 🙂

 

2 – Yalnız Otostop Çekmek Yerine Arkadaşlarınızı Da Yanınıza Alın

Tanıştığımız gün, dört ay sonrası 🙂

Ailenizin, yaptığınız yolculukları kabul edilebilir görmesi ya da en azından olumsuz bakmaması için arkadaşlarınızın da size eşlik etmiş olması artı puan olacaktır. Hatta yanınızda anne – babanızın sevdiği ya da tanıdığı insanlar varsa tutun kollarından, düşün yollara 🙂 “Bizim çocuğun arkadaşlarıyla keyfi yerinde” dedirtebilecek fotoğraf ve videolarınız olsun.

3 – Giderken Değil, Vardığınızda Haber Edin

İstanbul’a otostopla geldiğim günlerden biri anneme attığım fotoğraf 🙂

Aramalarınızı “Arkadaşlarla İstanbul’a geldik.” , “Bu haftasonu da Bursa’yı görelim dedik.” gibi cümleler kurarak yaparsanız sizin gezmeyi çok sevdiğinizi anlayacaklardır. Zaten bir süre sonra yol parasının yetmeyeceğini tahmin edeceklerinden kafalarında soru işaretleri oluşmaya başlayacaktır.  Siz bu soru işaretlerini, çaktırmadan pozitif tarafta tutmaya devam edin 🙂

4 – Otostop Grupları ve Seyahat Bloglarını Beraber Gezin

Maksat Yolculuk

Facebook’ta bulunan otostop gruplarında çok güzel arkadaş ortamları bulabiliyorsunuz. “Babamı yolculuk için ikna eder misiniz?”, “Annemle tatil yapmak istiyorum ama gelmiyor.” gibi yardım istekleriyle gelen insanların ailelerini ikna etme yüzdeleri bayağı yüksek. Beraber gezerken, insanların gezerken neler kazandığını, gidilebilecek ne kadar güzel yerler olduğunu gösterebilirsiniz. OtostopRail grubu, benim size önerebileceğim Facebook otostop gruplarından biri olabilir.

Seyahat Blogları, fazlasıyla kaynak bulabileceğiniz ortamlardan biri. İnsanlar ne güzel şeyler yapıyor fikri evdekilerin de yüzünü güldürecektir.Tabii ki bunları gösterirken bile ne kadar mutlu olduğunuzu onlara göstermelisiniz.

5 – Otostop Çektiğinizin Sinyalini Veren Fotoğraflar Paylaşın

Tır aynası mı o? Yok yok otobüstür o 🙂

Aileye yolculuk ve otostop fikrini sevdirdiğinizi düşünüyorsunuz fakat hemen de gözlerine sokmayın. Sosyal medyada paylaştığınız fotoğraflarda, “otostopla mı gitmiş acaba” şüphesi uyandıranları seçin ki emin olamadıkları için size sert çıkışlar yapamasınlar. Mesela dinlenme tesislerinde, yol üzerindeki diğer şehirlerde fotoğraflar atabilirsiniz.

6 – Bindiğiniz Araçtan Fotoğraf Paylaşın

Ezgi genelde böyle uyuyup sohbet görevini bana yıkıyor 🙂

Bu zamana kadar aileniz otostop çekerek seyahat ettiğinizi düşünmediğinden size direkt soramamıştı. Bu paylaşımlarınızdan sonra karşılaşacağınız sorulara hazırlanın. Anne – babanızı en iyi siz tanıyorsunuz. Bundan sonraki konuşmalarınızda hangi cümleleri kurarsanız onların huyuna gidebilirsiniz, en iyi siz biliyorsunuz. Zamanla, örnekler göstererek onların ön yargılarını biraz kırmış oldunuz. Yalnız olmadığınız için herhangi bir güvenlik sorunu yaşamayacağınızı/yaşamadığınızı görmüşlerdir.

7 – Onlara Otostop Hikayelerinizi Anlatın

Otostop gezileri - Otostop fotoğrafları - Otostop Çekmek
Otostop gezilerimizden bir kolaj 🙂 (Otostop çekmek niye bu kadar zevkli sorusunun cevapları)

6. maddeden sonra farklı tepkilerle karşılaşmanız olası. Olumsuz görüşleri kırmanız için, elinizde biriktirdiğiniz hikayeleriniz var : Otostop Hikayeleri. Keyifli vakitler geçirdiğiniz videoları, fotoğrafları göstererek hepsinin hikayelerini anlatın. Size normal gelmeye başlayan şeyler, diğer insanlar için hala heyecan verici tecrübeler. En önemli kozlarınızdan biri de gençlik! Kabul etsek de etmesek de genç olmak; her alanda olduğu gibi özgür ve girişken olmanın kabul edilebilir en önemli faktörü.

 

 

Umarız ailelerinizden çekinmek zorunda kalmadığınız, yeri geldiğinde onların sizi yola bıraktığı keyifli otostop çekme hikayeleriniz olur. Uçakla Norveç’e gidip, otostopla dönme planımız için uçak bileti alım sürecinden, yolda tanıştığımız insanlar için hediyeler, hava alanına götürmeye kadar birçok noktada ailemiz hep yanımızda oldu. Annemin yanında otostopla diğer şehre geçtiğimizi anlatamazken, bugün yanındayken haritadan rastgele bir ülke seçip plan yapabiliyoruz. Hatta kendisi internette araştırıp; “Şuraya da uğrayın.” diyebiliyor. Otostop çekmek ailenizle paylaşabildiğiniz zaman çok daha güzel 🙂

 

Sizin de ailenizle ilgili anlatmak istediğiniz bir hikayeniz, ya da yazımıza eklemek, düzeltmek istediğiniz yerler varsa; sayfanın sonundaki yorum bölümünü kullanın! 🙂

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Cevap Yazın