Kullandığımız Ekipmanlar ve Alışveriş Tavsiyeleri – I

Yolculuğa çıkmadan önce tüm planlar yapılır fakat kafaları en çok bulandıran kısım ekipmanlar için yapılacak alışveriştir. Hangi çantayı almalıyım? Nasıl bir yağmurluk işimi görür? Kaç tane t-shirt almalıyım?

Uzun zaman çadırda veya dışarıda bir yerlerde konaklayacaksanız (güzel bir duştan ve yataktan uzak kalacaksanız 🙂 ) ve gün boyu aktif hareket edeceğiniz bir gezi planınız varsa aldığınız kıyafet ne olursa olsun en önemli kural nefes alabilir ve çabuk kuruyabilir olması. İkinci en önemli kural ise çantanın olabildiğince hafif olması.

İlk yazımız, kullandığımız çanta, çadır ve matla ilgili 🙂

 

Çanta Seçimi

Karrimor sırt çantası

Çanta seçimi, alışveriş listemizin ilk sırasında yer alıyor.Ekipmanlar arasında en değer verdiğimiz çünkü giydiklerimizden, yediğimiz içtiğimize kadar çoğu şeyi barındıran evimiz, çantamız.

Çanta alırken kişiden kişiye göre konfor şartları değişebildiğinden her marka farklı modellerde çantalar üretiyor. Bir sırt çantasında olması gereken en önemli detaylar ise bel ve sırt desteği, kumaşının suya dayanıklı olması ve harici bir yağmurluğunun da bulunması, çadırımızı, matımızı vs. asabileceğimiz bolca perlonunun bulunması

Karrimor Leopard İkizler 🙂

Çantadaki bu üç temel ihtiyaç yeterli kalitede olsun, geriye kalan özellikler sizin keyfinize ve bütçenize bağlı olarak değişecektir.

Bizim en az bir haftalık yolculuklarda kullandığımız ve artılarını eksilerini değerlendirebileceğimiz üç tane çanta var :

Karrimor Leopard 65

Karrimor sırt çantası

Yaklaşık iki yıldır kamp ve seyahat için sırtımızdan düşürmediğimiz çantamız olur kendisi 🙂 Ağırlığı : 1600 g.

Saatlerce aşırı sağanak yağmurda kalıp sonrasında ek yağmurluğunu taktığım halde çantanın içindekiler neredeyse hiç ıslanmamıştı. Üstte ve alt tarafta bir fermuarı, en altta açılabilen uyku tulumu bölümü, iki fermuarlı yan cepleri ve su şişesi vs. koymak için iki tane açık cebi var.

Sırt desteği muhteşem değil fakat bir üst modeli olan Karrimor Panther 65’den bizim gözümüzde daha rahat bir sırt desteğine sahip. Biz iki yıl öncesinde çantalardan birini 170 TL’ye diğerini bedavaya aldığımız için şu anki fiyatları ne yazık ki üzücü derecede fazla geliyor.

Yeni değişen yurt dışı alışverişlerinde vergi sınırı ve kargo ücretiyle birlikte yaklaşık fiyat : 300 TL

Avrupa’daki mağazalarından almak isteyenler için fiyat 52€, sportsdirect indirimleri kovalandığı zaman çok daha aşağı fiyatlara çantayı bulmak mümkün.

Sportsdirect Karrimor Leopard 65

Türkiye fiyatı ise 350TL civarı, peşin alımlarda 300-320 TL’ye bulmak mümkün. Yurt dışından almak neredeyse daha pahalıya geliyor.

Atlaskamp Karrimor Leopard 65

Karrimor Panther 65

Karrimor Panther

Ağırlığı 2100 g. Kendisini kısa süreliğine tecrübe etme şansımız oldu fakat sırt desteğini daha çok övmelerine rağmen hiç rahat edemedik. Fazladan yarım kilo ağırlık da tuzu biberi oldu. Bu görüşümüze katılmayanlar olacaktır fakat boyunuz 1.75 ve altındaysa bu çanta çok da rahat ettirmiyor.

Yine de merak edenler için  indirimli fiyatı 57,60€

Decathlon Forclaz 50 veya 60

Decathlon’dan alışveriş yapanlar veya bir gezinmiş olanlar bilir. Arpenaz giriş seviyesi, Forclaz ise bir kalite üstüdür Decathlon ürünlerinin. Diğer markaların pahalı ürünlerine para bulamayan gezginlerin uğrak noktasıdır. Bu iki çantanın sırt desteği yeterli kalitededir. Yağmurlu havalar için ise ekstra yağmurluk almak şart. Zaten Decathlon’nun 10 yıllık garantisiyle de kendinizi güvende hissedebilirsiniz.

Bu çantanın ekstra özelliği de ortasında yukarıdan aşağıya kadar uzunca bir fermuarının olması. Sırt çantasının orta kısımlarından bir şey almak gerektiğinde, çuval gibi doldur – boşalt yapmamak için bu ekstra fermuar hayat kurtarabiliyor. Bir diğer ekstra özelliği de bel desteği kısmında küçük bir cep olması. Buraya cep telefonu, sigara gibi şeyleri koyabilirsiniz ve her seferinde çantayı çıkarmak zorunda kalmazsınız.

Forclaz 50 : 170 TL

Forclaz 60 : 210 TL

Çadır Seçimi

Çadır, bizi rüzgardan ve kısmen soğuktan, zararlılardan koruyacak; kendimizi güvende hissederek uyuyabileceğimiz en önemli ekipmanımız.

Sırtımızda çadırla gezeceğimiz için yine bizi ilgilendiren en önemli konu ağırlık. Çadırlar tek ve çift tenteli olmak üzere iki şekilde üretiliyor. Tek tenteli çadırlar daha kuru havalar için, yağmura fazla dayanıklı olmayan çadırlardır.

Bizi her türlü hava koşulu bekliyor olacak. Çadırlar, tamir edilmeyecek büyük hasarlar almadığı sürece ömürlük kullanılabilecek bir ekipmandır. Bu yüzden bütçemizin el verdiği fiyat/performans kriterlerine göre bir çadır seçmek mantıklı olacaktır.

Ekonomik, çift tenteli 2 kişilik bir çadır 2,5 – 3 kg arasındadır. Eğer çok fazla para ayırıp ultra-light (aşırı hafif) bir çadır almayacaksanız 3 kg ağırlığı sırtınıza eklemeye hazırlanın.

Decathlon Arpenaz 2

Arpenaz 2

Klasik, öğrenci dostu, çift tenteli, yağmura dayanıklı fakat dış bagajı bulunmayan bir çadır. Ağırlığı : 2.2 kg

Çantalarımızı sürekli çadırın içine almamız gerekeceğinden fiyatı uygun olsa da iki kişi için konforu minimuma indirecek bir çadır. Bir haftalık bir geziye çıkıyorsanız veya ormanda kimsenin çantanıza zarar vermeyeceğini düşündüğünüz bir yere gidiyorsanız sıkıntı olmayacaktır fakat iki kişi ve iki çanta için ne yazık ki yeterli yer yok 🙂

Arpenaz 2 : 90 TL

Decathlon Arpenaz 2+

Arpenaz 2+

Bu çanta kumaş kalitesinin getirdiği özellikler olarak Arpenaz 2’nin aynısı. Farklı olan yönü ise havalandırmasının daha iyi olması ve iki adet dış bagajının bulunması. Çadır fiyatları dövizin ve mevsimin etkisiyle çok yükseldiği için seyahatimizde bu çadırı kullanacağız. Güvenlik konusunda çok güvenmediğimiz şehirlerde çantaları içeriye alacağız ama çoğu zaman bagaj bölmesinde tutacağız.

Eğer Avrupa’ya seyahat edecekseniz güzel bir haberimiz de var. Fiyatlar yurt dışında Türkiye’dekinden çok daha ucuz. Bu yüzden Decathlon’dan yapmayı planladığımız alışverişimizin çoğunu Bulgaristan’ın Plovdiv (Filibe) şehrinde bulunan Decathlon mağazasından yapacağız.

Arpenaz 2+ Türkiye : 160 TL

Arpenaz 2+ Bulgaristan : 110 – 130 TL (döviz kuruna bağlı olarak)

Husky Bizam

Husky markası kalite olarak gayet yeterli fakat ne yazık ki son bir kaç ay içinde fiyatı katlanarak artmış durumda. Alabiliyorsanız Fiyat/Performans anlamında alacağınız çadır budur 🙂 Sizi yolda bırakma imkanı oldukça düşük.

Çift tenteli, zirve tırmanışı yapmadığınız sürece her türlü hava şartına uyumlu, dış bagajı bulunan ve açık renkli modelinin çok şirin olduğu bu çadırın ağırlığı : 3 kg

Fiyatı ise : 450 TL civarı.

Evolite Trip Mono Dome

Bu çadırı 1 haftalık balkan turumuzda kullandık. Tek tenteli, aşırı yağmura dayanıksız bu çadır kuru günlerde çadırda kalacaklar için hafiflik açısından, gölge bir yer de bulduysanız gayet iyi. Tek tenteli çadırların hepsinde olduğu gibi terleme yapıyor ve yağmur yağacağını hissettiğiniz zamanlarda sizi sürekli tedirgin ediyor 🙂

En Uzun Bekleyişli Otostop : Ohrid – Belgrad

Uyku Tulumu

Uyku tulumu sıcaklık etiketleri

Bir uyku tulumunu elimize aldığımızda üzerinde ekstrem, comfort, limit, maksimum gibi sıcaklık dereceleri görürüz. Bunlar ;

Ekstrem sıcaklık : Hipotermi geçirmeden hayatta kalabileceğiniz, dayanıklı olduğu en düşük sıcaklık derecesidir.

Konfor sıcaklık : Bir kadının, bir kat içlikle veya iç çamaşırlarıyla tuluma girip rahatça uyuyabileceği minimum sıcaklıktır.

Limit sıcaklık : Bir erkeğin, tulumda rahatça uyuyabileceği minimum sıcaklıktır. Konfor sıcaklığına yakın fakat genelde birkaç derece daha düşüktür.

Maksimum sıcaklık : Bir erkeğin, aşırı terlemeden uyuyabileceği maksimum sıcaklıktır.

Eğer tulum üzerinde tek bir değer yazıyorsa, bu genelde ekstrem sıcaklığı anlatan bir ifadedir. “Benim gideceğim yer -5 derece olur, -5 yazan tulum bana yeter” demeyin. Keyifli bir gece geçiremeyebilirsiniz. Konfor derecesine göre seçim yapın.

Orman ve dağlık araziler gece olduğunda her zaman daha serin ve tahmin edemeyeceğiniz kadar soğuk hale gelebilir. O yüzden yanınıza gideceğiniz mevsime göre gündüz sıcaklığından en az 10 derece aşağısında bir tulum tercih etmeniz iyi olacaktır. Uyku tulumu bir kere alınan bir malzemedir, para harcamaktan kaçmayın.

Evolite Himalaya -18°C

Evolite Himalaya

Kendisiyle yaklaşık 2 yıllık bir geçmişimiz var. -20 dereceye varan kamplarda da 5 derecelik kamplarda da kullandık. Trabzon merkezde t-shirtle bile terlenilen havalarda Sis Dağı ve çevre yaylalarda içinde sıcacık uyuduk.” -18 yazan bir tulumla yaz günü ne işiniz var.” diyenleri dinleseydik sabaha kadar çadırda titreyecektik. Pazarlıkla daha uyguna bulmak mümkün olabilir fakat :

Şu anki fiyatı : 200 – 250 TL

Ağırlık : 1.9 kg

Evolite Dreamer -32°C

Evolite Dreamer

Sürekli dağ ve yaylalarda gezenler için yaz, kış içinde rahat bir uyku çekmek isteyenlere tavsiye edebileceğimiz bir tulum. Fiyat ve ekstrem derecesi olarak piyasadaki rakiplerini aratmayacak kalitede.

Ağırlık : 1.9 kg

Gelert Hibernate 400

Gelert Hibernate

Bizim kullanmadığımız ama kullanan arkadaşlarımızın da beğendiği bir ürün. -26.7 ekstrem , -8.5 konfor derecesiyle alınabilecek bir ürün. 30 Euro altında olması sebebiyle de vergi de eklenmez 🙂 fakat ağırlığı 2.2 kg

Sportsdirect fiyatı : 29,99€ + kargo

Decathlon Forclaz 0 – 5°C

-5°C ekstrem sıcaklığı olan bir tulum ve ağırlığı 1.6kg. Yaz ayları için güzel bir tulum ama benzer fiyatta daha soğuk şartlara dayanıklı bir tulum varken neden bu alınsın ki? 300 – 400 gr önemli bir ağırlık uzun süre seyahat edenler için, buna itiraz edemeyiz fakat gezmeyi seviyorsak tulumumuzu kışın da kullanmak isteyeceğiz. Almak isteyenler için güzel bir tulum fakat bu tuluma vereceğimiz parayla Evolite Himalaya almayı tercih ederiz.

Fiyatı : 230 TL

Bir sonraki yazımızda kullandığımız diğer ekipmanlar içinden ayakkabı, kıyafet tercihleri, ocak, çakı, yemek ve temizlik malzemelerinden ve diğer gerekli küçük şeylerden bahsedeceğiz.

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Cevap Yazın