Havaalanında Uyumak : Alternatif Konaklama Seçeneği

 

Havaalanında uyumak , gezginler için popüler seçeneklerden biri. Ucuz seyahat etmeyi kendine ilke edinmiş bir gezgin için her yer uyku için bir seçenek olabiliyor.

Tren garları, otobüs istasyonları, 7/24 açık restoranlar ve yer yer daha konforlu olması sebebiyle havaalanları, klasik konaklama seçeneklerinin dışında gibi görünse de çoğu gezgin için birer “klasik” 🙂

En başından beri planladınız ya da yollar sizi havaalanında uyumak üzerine bir maceraya soktu. Gelin dikkat etmemiz gereken noktalara değinelim.

1 – Havaalanının Durumunu İncelemek İçin Listeye Bakalım

Her havaalanı uyumak için uygun değildir. Kimisi küçük bekleme salonuna sahip ya da hiç yok. Kimisi uçak bileti olanlar dışında kimseyi içeri almıyor ya da 24 saat açık olmuyor. Kalacak yer durumu, güvenlik vs. çokça bilgi ve daha önce kullananların tecrübelerini aktardığı sitelerden faydalanmak hayat kurtarabiliyor.

Uyumak için en iyi havaalanları

Havaalanları Rehberi

Paylaşmış olduğumuz iki link, havaalanında uyumak denince akla gelen ve ihtiyacınız olan bilgilere kolayca ulaşabileceğiniz bir site olan sleepinginairports.net

Seoul incheon havaalanı

2 – Havaalanında Uyumak İçin Güvenli Yer Bul

havaalanında uyumak
Singapore Havaalanı

Havaalanlarında uyumak, uçuşların sıklaşmasıyla birlikte daha çok kullanılan bir yöntem oldu. Bu durum ne yazık ki güvenlik sorunlarının da artmasına sebep oldu.  Sürekli açık olan havaalanı danışmasının ya da bir cafenin yakınlarındaki banklar, siz uyurken rahatsız edilme olasılığınızı biraz daha azaltacaktır.

Özel Bekleme Salonları İçin de Otostop Çekebilirsiniz 🙂

Havaalanında uyumak : Siz yine de böyle orta yere kurmayın çadırı 🙂

Belki tam anlamıyla otostop değil ama havaalanında daha rahat bir uyku çekmek istiyorsanız uçuş şirketlerinin veya diğer özel şirketlerin özel bekleme salonlarına giren insanlardan rica edebilirsiniz. Çoğu yerde gelen kişiler, bekleme salonlarına yanlarında bir misafiri de sokabiliyorlar. İçeri girmek üzere olan insanlardan, böyle bir imkan olup olmadığını eğer varsa sizi de yanında misafir etmesini isteyebilirsiniz. Kibarca istemekten hiçbir zaman zarar gelmez, en fazla hayır derler ne olacak 🙂

3 – Başka Gezginler Varsa Onlara Yakın Yerde Uyuyun

Tabii her gördüğünüz gezgin tipli insana güvenin demiyoruz ama grup halinde olmanız hem daha güvenli bir ortam sağlayacak, hem de rahatsız edilme ihtimaliniz azalacaktır. Hem niye yolculuk yapmaya çıktınız ki başka gezginlerle sohbet etmeyecekseniz 🙂

4 – Çantanız Yakında, Değerli Eşyalarınız Daha Yakında

Gece nöbetleşe uyumayacaksanız ya da yalnız seyahat ediyorsanız ve havaalanında uyumak zorunda kaldıysanız eşyalarınızın güvenliği biraz daha önemli hale geliyor. Çantanız büyük olduğundan yastık gibi kullanmak hem yastık arayışından hem de çantanızın başına bir şey gelmesinden sizi koruyacaktır. Kafanızın altından yastık alsalar uyanmaz biri değilsinizdir umarım 🙂 Böyle bir duruma karşı da yanınızda taşıyacağınız bir misinayı çantadan kolunuza ya da bacağınıza bağlarsanız ekstra bir önlem daha almış olursunuz.

Çanta kadar çantanın içindekiler de önemli. Pasaportunuz, kredi kartlarınız, paralarınız gibi yolculukta sizin için çok çok önem taşıyan eşyaları vücudunuza daha yakın yerlere koyun ki bir hırsızlık girişiminde hissedebilesiniz. Paralarınızı çoraba, pasaport ve kimliklerinizi kıyafetlerinizin içine koymak gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

5 – Gece İçin Yiyecek ve Su Deponuz Tam Olsun

Hem havaalanındaki ücretlerin yüksek olması, hem de belli bir saatten sonra çoğu yerin kapanıyor olmasından dolayı yanınızda gece tüketmek isteyeceğiniz yiyecekleriniz ve mutlaka suyunuz olsun.

6 – Kat Kat Giyinmeye Çalışın

Havaalanlarındaki bekleme salonlarının sıcaklıkları değişken olabiliyor. Yanınızda giyebileceğiniz birkaç kat kıyafet olması, anlık sıcaklık değişimlerine uyum sağlamak için kurtarıcınız olacaktır. Hava alıştığınızdan fazla soğuduğunda zaten olabilecek en kalın kıyafetleri giymişseniz, artık sizi ısıtacak kıyafet kalmamış demektir. Üşümeye mecbur kalmak, havaalanında uyumak için isteyebileceğiniz bir durum olmayacaktır.

7 – Yanınızda Sonraki Günkü Uçuş İçin Rezervasyon Kağıdı Olsun

Belli bir saatten sonra, güvenlik görevlileri havaalanlarında uyumak için gelen insanları, bazen keyfi, bazen kontrol amaçlı sorgulamak isteyebilir. Orada kalıp kalamayacağınız çoğu zaman o görevlilere bağlıdır. Sizin niye havaalanında sabahlamak istediğinizi sorduklarında onları ikna edici sebepleriniz olmalı.

  • Salak turist numarası yapmak her zaman işe yarar. Uçağınızın sabah olduğunu, şehirde pek bir yer bilmediğinizi ve sabahlamak için yeterli paranız olmadığını söyleyin.
  • Havayolu firmalarının çoğunun internet sitesinden ücretsiz rezervasyon yapılabiliyor. Bu rezervasyonun çıktısını alma şansınız varsa, görevliler çok fazla üstelemeden kağıda bakıp geçeceklerdir.
  • Eğer size ısrarla kalamayacağınızı söylüyorsa, varsa havaalanlarının diğer katını ya da uzak bir köşesini tekrar deneyin. Büyük ihtimal birden fazla görevli vardır, aynı kişi denk gelmeyebilir.

 

Ne yazık ki bir gerçek : rüşvet
  • Eğer başka şansınız yoksa, çoğu güvenlik görevlisi havaalanına yapmak isteyeceğiniz “yardımları” kabul edecektir. Gezgin olduğunuzu, yanınızda çok para olmadığını ve havaalanının uygun ücretle konaklama imkanı olup olmadığını sorduğunuzda, büyük ihtimal sizden küçük bir yardım kabul edecektir 🙂

8 – Güvenilir Görünün, Saygılı Olun

Takım elbise giyin de demiyoruz tabii 🙂

Unutmayın ki havaalanında uyumak için siz geldiniz. Yani misafirsiniz. Güvenlik önlemlerinin daha çok arttığı şu günlerde güvenilir görünmek ve etraftaki insanlara saygılı olmak önemli. Hatta ilk gittiğinizde kibar bir dille güvenlik görevlisine uçağınızın sabah olduğunu (ya da sabah erken saatte gelecek bir arkadaşınızı beklemeniz gerektiğini) havaalanında beklemenizin herhangi bir sakıncası olup olmadığını sorabilirsiniz. Konuşmak, çoğu zaman oluşacak sorunların önüne geçmenin en kolay yolu oluveriyor. 🙂

9 – Erken Uyanmaya Hazır Olun

Çoğu yerde sabahın erken saatleri güvenlik görevlilerinin görev değişim saatlerine denk geliyor. Havaalanı daha kalabalıklaşmadan, uyuyanları uyandırma görevi de onlara kalıyor. Zaten onlar gelmese bile kısa zaman içinde günün başlamasıyla oluşacak hareketlilik sizi uyandıracaktır. O yüzden erken uyuyun 🙂

Bazen fazla kalabalık olabiliyor 🙂
Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

8 thoughts on “Havaalanında Uyumak : Alternatif Konaklama Seçeneği

  1. buradaki durumu görünce aklıma askerken usta birliğine ilk gittiğim gün geldi yemekhane masalarında uyumuştuk 😀

  2. Özellikle aktarmalı uçuşunuz varsa, 3-5 saatten ötürü otelde kalmaya lüzum yok!
    Havalimanı bankları hissedebilene otel konforunda, birde mat ve tulumunuz varsa koca havalimanı gözünüze otel oluverir 🙂

Bir Cevap Yazın