Otostop ile Seyahat : Ne Kazandırır, Ne Kaybettirir?

Otostop ile Seyahat Ne Kazandırır ?

1 – Otostop ile Seyahat Etmenin En Büyük Kazancının İnsan Kazanmak Olduğunu Görürsünüz

Otostop ile seyahat ederken (Bu soruyu iyi mi, kötü mü nasıl değerlendirirsiniz bilemeyiz fakat) her gördüğünüz, tanıştığınız insan size niye bu şekilde gezdiğinizi soracaktır. İlk başlarda klasik cümlelerle, gerçekten hissetmeden cevap verir herkes : “Bu şekilde gezmek özgürlük yaa..”, “Heyecan arıyoruz.”, “Diğer türlü yolculuk keyifli olmuyor.”

Otostop ile tanışılmış gerçek dostlar 🙂

Zamanla klasik cevaplar verilse bile, bu cevaplar kendi cevaplarınız olmaya başlayacaktır. Her yolculuk, yeni insanlar, yeni hikayeler demek ve artık ülkenin hatta Dünya’nın her yerinde arkadaşlarınız olmaya başlayacaktır. Her meslekten, her bilgiye sahip tanıdıklarınız vardır ve evinizdeki dolapta kartvizit rafınız bile olmuştur.

2 – Otostop ile Seyahat Özgüven Sağlar

Yolculuklarınızda araç beklediğiniz zaman dahil her olayda, her an kendi kararınızı vermeniz gerekecek. Yanınızda en yakın arkadaşlarınız olsa dahi, verdiğiniz kararlarda hep sizin de payınız olacak. Kaybolmaktan bile keyif almaya başlayacaksınız. Doğrunun da yanlışın da üstesinden gelmeye alışacağınızdan güveniniz artacaktır.

Otostop ile seyahat

İnsanların bir öğünü geçiremediği parayla günü rahatça geçirmeyi öğrenmek, gereksiz lüksten kaçınmak gibi şeyler de yolculuktan kazandıklarınızın üstüne ekstra bir kazanç daha olacaktır.

2 – Daha Sosyal Biri Haline Getirir

Her an neşeli Hong Konglu abi 🙂

İnsanlar sizi aracına alarak yardım etmek istiyor. Yardım etmek istedikleri kadar da muhabbet etmek istiyorlar. Bazılarının anlatmak istedikleri, bazılarınınsa duymak istedikleri var. Her insan birbirinden farklıdır ve herkesle nasıl konuşmanız gerektiğini, aynı şeyi anlatıyorsanız bile kime hangi cümlelerle anlatmanız gerektiğini tecrübe edeceksiniz. Farklı insanlarla, farklı konuları konuşmak size farklı bakış açıları kazandıracak.

3 – Eskiden “Zor” Sandığınız Şeyler Artık Değil

Daha öncesinde havanın soğuk olması, otobüsü kaçırmak, evde böcek görmek, “acaba kampa gitsem, domuzlar, kurtlar saldırır mı?” gibi klasik dertleriniz vardı.

Ege’deki domuzlar insana fazla alışmış 🙂

Çünkü;

  • hiç kamp alanınızın yanına meraklı hayvanlar gelip, bakıp bakıp gitmemiş,
  • gecenin bir vakti neredeyse araç geçmeyen bir yerde hem de buz gibi havada dışarıda kalmamış,
  • kalacak yeriniz olmadığı için sağanak yağmur altında sokakta kalmamış,
  • etrafınızda anlaşabileceğiniz hiçbir ortak diliniz olmadığı insanların arasında kalmamış,
  • şoförün iyi mi kötü niyetli mi olduğunu anlayamadığınızdan inmek için bahane aramak zorunda kalmamış,

ve bunlara benzeyen daha birçok sorunla hiç karşılaşmadınız.

İstanbul - Ankara Otostop
İstanbul’dan Ankara’ya dönüş

Mesela üstteki fotoğrafın olduğu gün inanılmaz bir kar yağışı ve Bolu Dağı’nın kapanması sonucu eski Bolu Dağı yolundan gidip hayatımızdaki en korkunç yolculuğu yapmıştık. Merak edenler için başka bir yazıda veya iletişime geçen olursa anlatabiliriz 🙂

4 – Ufkunuzu Genişletir

Her insan hikayelerle, derslerle, farklı düşünce tarzlarıyla dolu; okunması gereken birer roman.

En basitinden başlayalım. En sık kullandığınız şehirlerarası yolu düşünün. Yol hakkında şehirlerin, ilçelerin ismi dışında ne kadar bilginiz var?

Bize melemen ısmarlayan Serdar abi 🙂

Otostop ile seyahat ederken, sizi o yoldan ilk kez geçip yolu hiç bilmeyen biri de alabilir, yol üzerindeki bir köyde doğup büyümüş 70 yaşındaki bir amca da.

Düşünün ki en sık yolculuk yaptığınız yolda bile sizin bildiğinizin onlarca hatta yüzlerce katı farklı hikaye varken, tüm ülkeyi ve Dünya’yı otostop ile seyahat ederek gezdiğinizi düşünün. Aynı yerden ikinci kez bile geçseniz, farklı biriyle tanışacağınızdan farklı bir hikayeniz daha olacak.

5 – İnsan Sarrafı Olabilirsiniz

Otostop ile Seyahat etmek için dikkat etmeniz gereken konulardan biri güvenlik.

Durdurduğunuz araca binmeden önce şoföre göre araca binip binmeme tercihinizde sizin en önemli yardımcınız insanı bakışlarından, birkaç cümlesinden tanıyabilme yeteneğiniz olacaktır. Bazen öyle insanlar duruyor ki tam gideceğimiz noktaya bile götürecek olsa, biz o tarafa gitmiyoruz diyip gönderiyoruz. Zamanla, tecrübe ettikçe daha iyi oturuyor bu his.

Bazen şoförler öyle hikayeler anlatıyor. Eh, siz onu, o da sizi bir daha görmeyecek. Hikayelerinde bir kaç küçük abartıyı görmezden gelip inanıyormuş gibi yapmanın kimseye zararı olmaz. Zamanla neresi doğru neresi yalan daha iyi anlamaya başladığınızı farkediyorsunuz. Bunun faydasını hayatınızın her anında göreceğinize eminiz 🙂

6 – Daha Farklı Yerler Görebilirsiniz

Bir toplu taşıma aracıyla şehirlerarası yolculuk yaparken şehirlerden öylece geçip gidersiniz. Ama yolda tanıştığınız insanlar, sizi evine, köyüne, bahçesine davet edebilir. Size farklı yerler önerebilirler.

Buna verebileceğimiz en gerçekçi örnek Abdulvahap amca olacak. Daha sonra hikayesini Makedonya turumuzun bir bölümünde de anlatacağımız otostop hikayemizden bu bölümde de bahsedeceğiz.

Popova Shapka ve Sharri’de Yemek

Ohrid dönüşümüzde, Gostivar şehrinde yaklaşık bir saat otostop çekmiştik ki Abdulvahap amca bizi almak için durdu. Kendisi İsviçreli bir kadınla evli ve Tetovo’da yaşıyor. Karısından dolayı biraz Almanca ve kendi dilini biliyor. Aramızda anlaşabileceğimiz hiçbir dil yok. Tetovo’ya kadar bizi bırakacaktı. Bırakmadan önce bir kahve ısmarladı. Sürekli karşılıklı bir şeyler anlatıyoruz ama kimse birbirini anlamadığı halde koyu bir muhabbet var.

Tetovo’nun girişine yakın bir noktadaki dinlenme istasyonunda kahve molası

Tetovo yakınlarında Ezgi’ye dağda bir yerleri gösterince fiyuuv, şiuu gibi sesler çıkarıp shapka dedi birkaç kez ve hareketlerle “gidelim mi” dedi.

Popova Shapka
Yazın karsız, puslu Popova Shapka Dağı

Kış ayında Popova Shapka fotoğrafları için tıklayabilirsiniz.
Haritadan baktığımda bir daha gitmeye fırsatımız olmayacağından “yapıştııır” dedim ?? Arabada herkes kendi dilinde espriler, şakalar havada uçuşuyor, nasıl eğleniyoruz. Yarım saatlik yolculuğun ardından varlığını bile bilmediğimiz bir kayak merkezini görüp , bölgenin en taze etini yedik. Ovayı çok güzel bir noktadan görme şansımız da oldu.

Tetovo Sharri
Sharri Restaurant ve enfes yemek menüsü

Bizde gezimize farklı bir hatıra katmış olmanın mutluluğu, Abdulvahap amcada da yolda gördüğü iki genç için elinden geleni yapmış olmanın mutluluğu vardı.

Vardar Ovası
Sanırım bir ara otobüs biletinizi de alıyım demek istedi ama tam olarak anlaşamayınca kendimizi otobanda bulduk. Zaten otobüse binmiş olsaydık gezimizin büyüsü kaçardı 🙂

 

 

Otostop ile Seyahat Ne Kaybettirir?

Otostop ile Seyahat etmek, içinizdeki durgunluğu, stresi, üzüntüyü, dertlerinizi, korkularınızı, hayattan zevk alamayışlarınızı, ön yargılarınızı ve bunun gibi içinizde olmaması gereken her şeyi kaybettirir. Maddeler halinde yazılabilecek çok şey olduğunu düşünmüyoruz.

1 – O Eski Çıtkırıldım İnsan Artık Yok

2 – Toplu Taşıma Araçları Artık Hiç Rahat Gelmeyecek

Özellikle şehirler arası otobüsler, ayağa kalkamamanız, istediğiniz zaman mola verememeniz sebebiyle zaten yeterince rahatsızken; seyahatlerinizde bundan sonra kullanmak istemeyeceğiniz bir seçenek olacak.

 

Bu başlık altında yazılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorsanız gelin yorum bölümünde sorularınıza cevap bulalım, düşüncelerinizi tartışıp birbirimize yeni fikirler katalım.

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Cevap Yazın