Seyahat Bütçesi Düşürme Rehberi

 

 

Seyahat bütçesi, gezmekten, yeni yerler görmekten kaçmak için bahane arayanların en yaygın bahanelerinden biri. Vize masraflarından ulaşıma, konaklamadan yeme-içme masraflarına kadar Dünya’nın her şehrinde çeşitli alternatifler mevcut. Tecrübelerimizi ve bilgilerimizi sıralayacağımız bu rehberde seyahat bütçesi konusunda herkes kendine bir şeyler bulacaktır.

Not : “Ay bu kadarını da yapamam, bu benim için çok fazla.” gibi cümleler kurduğunuz tavsiyelerimizi eğer uygulamak istemezseniz bile genel kültür olarak kendinize alın. Bu yazıda anlatacağımız birçok şey bizzat yapılmış ya da gözlemlenmiştir. 🙂

Yazının uzun olması sebebiyle ana başlıkları içindekiler sayfası şeklinde oluşturuyoruz. Özellikle bakmak istediğiniz bir bölüm varsa tıklayarak, direkt o bölüme gidebilirsiniz.

İmkanınız Varsa Sezon Dışı Vakitleri Tercih Edin

Eğer bir hafta sonu kaçamağı ya da bir haftalık bir tatil planlıyorsanız Avrupa için (noel vakti hariç), uçağından, konaklamasına kış sezonu ücretleri yaz sezonunun neredeyse yarı fiyatına olabiliyor.

Ulaşım

Ulaşım masrafları, oturduğumuz evden dışarı çıktığımız andan itibaren hepimizi yoran en büyük sorunlardan biri. Eğer erken planlanmış bir seyahatimiz varsa ulaşım masraflarını minimuma indirmek mümkün. Düşük ulaşım masrafı= düşük seyahat bütçesi demek. Ülkemizdeki sabit fiyatların aksine Avrupa’da en ucuz ulaşım aracı genellikle otobüs ve uçak, erken alımlarda çok komik fiyatlara biletler almak mümkün.

Otostop

Seyahat bütçesini düşürmek dendiğinde akla ilk gelen şey ulaşım olduğundan, bu sorunu ortadan kaldırmanın en kolay yolu otostop. Otostop ile seyahat kimi için cesaret gerektiren bir eylemken; kimi için (özellikle biz) çoğu zaman zevkli, yeni insanlar, yeni kültürler tanıdığımız, yeni hikayeler dinlediğimiz güzel bir ulaşım biçimi. Kazandığımız tecrübeler ve hikayelerin üstüne, sizi aracına alanların kimi zaman kalacak yer, kimi zaman yiyecek içecek bir şeyler hediye etmesi; para harcamadan yaptığınız yolculuğun üstüne tarif edilemez bir keyif ve mutluluktur.

amsterdam otostop, hollanda otostop, otostop, otostop noktası
Hemen fotoğraf çekinmeliydik

Sıkça sorulan sorular ve  Otostop Hikayeleri kategorilerimizdeki yazılarımızdan ve isterseniz bize soracağınız sorulardan yeterince bilgi toplayacağınızı düşündüğümüzden bu başlıktaki yazıyı kısa tutuyoruz.

Otostop çekerek gezmek istiyorsanız bir gözünüzün daima üstünde olması gereken bir site var : Hitchwiki

Uçak Biletleri

Havayolu firmaları, farklı satış politikalarına sahip olmaları sebebiyle çok çeşitli fiyatlarda ve özelliklerde uçuş imkanları bulmak mümkün. Uçak bileti fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlar: uçuş tarih ve saati, uçak doluluk oranı, uçuşa ne kadar zaman kaldığı (Firmaların erken veya son dakika satış indirimleri gibi farklı politikaları olabiliyor.), kabin bagajı dışında ekstra bagaj hakkı vs.

Ryan Air, Wizz Air, Pegasus gibi ekonomik uçuş karşılığı düşük hizmet veren firmalardan ucuz bilet bulma imkanı daha yüksektir. Bunun dışında uçuş arama motorlarını kullanarak Türk Hava Yolları, Lufthansa, Aegean gibi daha kaliteli firmalardan indirimli bilet bulma şansınız da var. Bir uçak bileti satın alırken dikkat etmemiz gereken en önemli noktalardan biri firmanın bagaj hakkı ve el bagajı (kabin bagajı) kabul politikasıdır. Wizz Air gibi firmalar bir ülkeden diğerine 3 – 5 € gibi komik fiyatlara uçuş sağlarken sadece el bagajı hakkı tanıyor. Bilet alırken makul bir fiyata bagaj hakkı satın alabilecekken, bagajınız kabul edilen şartları sağlamadığından normalde alabileceğiniz fiyattan 3-4 kat fazla bagaj ücreti ödüyorsunuz. Ayrıca bu firmalardan bilet aldıysanız check-in işlemlerinizi de online olarak yapmalı ve çıktı almalısınız. Havaalanında check-in için ekstra ücret talep edebiliyor low cost firmalar.

Türkiye çıkışlı veya Türkiye varışlı uçuşların pahalı olduğu durumlarda Sofya ve Selanik gibi yakın şehirlerden olan uçuşları da kontrol etmek faydalı olabiliyor. Türkiye – Barselona uçuşunun 50€’dan fazla olduğu bir tarihte Türkiye – Sofya otobüsü + Sofya – Barselona uçuşu 25-30€ gibi bir fiyata geliyordu. Ayrıca Türkiye’den Sofya’ya otostop çekerek gitmek, ülke içi herhangi iki şehir arası otostop çekmekten çok daha kolay (Buradan Avrupa’ya çalışan tüm uzun yol şoförlerine sevgilerimizi iletiyoruz). 🙂

Uçak Bileti İçin Havayolu Sayfaları Dışında Uçuş Arama Motorlarını da Kontrol Edin

Havayolu firmalarının kendi internet sayfaları dışında ucuzabilet, skyscanner, aerobilet, turna vb. çok sayıda acente veya uçuş arama motoru bulabilirsiniz. Bunların bazıları acente olarak çalışmakta, bazıları ise acenteleri bir çatıda toplayan bir arama motoru olarak çalışmaktadır. Bizim en çok kullandığımız, bir yere uçmasak dahi canımız yolculuk çektiğinde girip, “Bugün nereye uçsaaaam..” dediğimiz Skyscanner’dan bahsedelim.

Skyscanner bünyesinde onlarca uçuş bileti acentesini barındıran, ayrıca havayolu firmalarının kendi sitelerinden de fiyatlar alıp kullanıcısına sunan bir uçuş arama motoru. Seyahat bütçesini hesaplarken tahmini fiyat almak, hatta gideceğiniz güne, gideceğiniz ülkeye karar veremediyseniz bunları da size sunan güzel bir site. Kalkış, iniş havaalanı tercihi yapmak istemiyorsanız şehir, hatta ülke seçimi yaparak daha geniş arama imkanı da sunuyor. Skyscanner’ın en sevdiğimiz özelliğine geliyoruz şimdi; Gidiş Ülkesi → Her Yere

Bir örnek ile inceleyelim:

Skyscanner’a giriş yaptığımızda karşımıza böyle bir sayfa geliyor. İlk olarak kalkış, varış alanları ve tarihimizi giriyoruz. İstersek tek yönlü bilet alabileceğimiz gibi, gidiş dönüş şeklinde arama yapmamız da mümkün. Varış durağı seçemediysek her yere seçeneğine tıklıyoruz.

Gideceğimiz kesin bir gün yok ama nisan ayını kendimize uygun gördük. İstersek en ucuz ay seçeneği ile yılın her ayı için ayrı ayrı fiyatlar görebiliriz.

Skyscanner bize, nisan ayında Türkiye çıkışlı varış ülkesi fiyatlarını sıraladı. Tercihimizi İtalya’dan yana kullanıyoruz. Yağış alsa da nisan ayı hava sıcaklığı açısından bir Akdeniz ülkesinde geçirmek için ideal.

Roma hem İtalya’nın coğrafi olarak etrafındaki gezilecek şehirlere yakın olması açısından güzel bir seçim.

Son olarak İstanbul – Roma uçuşu için nisan ayındaki fiyatlar gösteriliyor.

Bazen bilet alma aşamasına ilerlediğinizde ilk başta gösterilen fiyattan farklı fiyat çıktığı olabiliyor. Bunun sebebi ise Skyscanner ile satın alma işleminin gerçekleşeceği web sitesi arasındaki senkronizasyon süresi.

Otobüs

Ucuza uçak bileti bulunamadığı veya birbirine çok yakın olan iki Avrupa şehri arasındaki en ucuz ulaşım araçlarının başında otobüs, sonrasında ise tren geliyor. Avrupa ülkelerinde uçak ve tren fiyat/kalite açısından iyi durumda olduğundan, otobüs firmaları mecburen çok daha ucuza bilet satmak zorunda kalıyorlar. Erken alındığında, kalkış varış saatine veya doluluğa göre otobüs ve trenlerde de fiyat farklılığı olabiliyor.

Polonya ve çevresindeki ülkeler için PolskiBus, Avrupa’da neredeyse her yere ulaşım sağlamak için Flixbus en önde gelen otobüs firmaları. Daha küçük ve yerel otobüs firmalarına Google’da küçük bir araştırma yaparak ulaşmak kolay. Ayrıca firmalar bazı dönemlerde çeşitli kampanyalar, indirimler yapabiliyor.

Bir örnek oluşturması açısından Flixbus firmasından 13 Nisan 2018 Cuma tarihli Berlin – Münih otobüs fiyatlarını kontrol edelim.

Aynı tarihte olmasına rağmen 22€ hatta 30€’lara kadar çıkan ücretler olmasına rağmen 9,90€’ya da aynı güzergahta otobüs bulunabiliyor. Biraz daha araştırmayla, kampanya, indirim çeki gibi şeylerle 4-5 €’ya bile bilet bulunabilir.

Tren

Tren, Avrupa’daki en yaygın, neredeyse her köye, kasabaya ulaşım sağlamanın mümkün olduğu bir ulaşım aracı. Fiyatları aynı hat üzerindeki trenin hızına, kalkış saatine, trenin konforuna vs. bağlı değişkenlik gösterebiliyor. Tren yollarının geçtiği yerler farklı manzaralar sunabildiğinden bazen daha pahalıya gitmek daha güzel bir yolculuk yapmanızı sağlayabiliyor. Doğal güzelliklerinin fazla olduğu, nehirlerin, dağların çok olduğu ülkelerde manzara açısından otobüs veya uçak kullanmadan önce trenin güzergahını araştırmanızı öneririz.

Gent’e doğru tren yolculuğu

Bir diğer ulaşım şekli olmaktan ziyade, toplu tren bileti alma şekli diyebileceğimiz Interrail için ise TCDD’nin internet sitesinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha sonra Interrail ile ilgili de bir yazı yazabiliriz. 🙂

Konaklama

Konaklama, seyahat bütçesinin en büyük kısmını oluşturan, daha doğrusu öyle olduğu zannedilen kalemlerden biridir. Bedava konaklamadan, ucuz ve pahalı çeşitlerine kadar çokça konaklama imkanı mevcut. Küçük bir araştırmayla kendi bütçenizi zorlamayacak güzel bir konaklama şekli bulabilirsiniz. İki aylık Avrupa seyahatimizde couchsurfing, çadır ve tanıştığımız insanlarda konakladık. İki haftalık Avrupa seyahatimizde ise sadece 2 gece Floransa’da bir hostelde kalmak zorunda kaldık.

Tren Garı, Havaalanı, Cami, Kilise, McDonalds vb. Konaklama

Avrupa’daki çoğu tren garı ve havaalanı, 24 saat açık olabiliyor. Ayrıca büyük şehirlerde bir adet 24 saat açık McDonalds bulunuyor. Ayrıca herhangi bir cami imamına veya kilise papazına gittiğinizde size bir misafirhane veya içeride bir yer sunabiliyorlar. İnancınızdan bağımsız olarak iyi niyetli ve kibar davrandığınız sürece (mümkünse temiz görünerek) size yardımcı olmak isteyeceklerdir.

Çadırda Konaklama

Çadırda konaklama, çadırın, uyku tulumunun sıcaklığına alışmamış insanlar için eziyet gibi görünse de doğayla iç içe olabileceğiniz yanınızda taşıyabildiğiniz evinizdir. Çoğu orman ve deniz kenarı yerlerde ücretsiz veya çok uygun fiyatlı kamp alanları bulabileceğiniz gibi şehirin tam merkezinde olmasa da merkeze yakın parklarda konaklayabilirsiniz. Eğer otostop ile geziyorsanız herhangi bir şehir merkezine ulaşamadığınız gecelerinizi geçirmek için büyük bir kurtarıcınız olacaktır. Bazı büyük şehirlerde hem sizin hem de şehrin güvenlik önlemleri için çadırda konaklamanıza izin verilmiyor. İki aylık Avrupa turumuz boyunca 10 gece çadırda konakladık.

Almanya Essen’da bir park

Couchsurfing, Trustroots, Warmshowers Benzeri Sosyal Ağlar

Türkiye de dahil Dünya’nın neredeyse her ülkesinde kullanılan bu ağlardan en uygunu Couchsurfing. Trustroots eski popülerliğini kaybetmiş, Warmshowers ise bisikletli gezginler için tasarlanmış olsa da siz yine de şansınızı denemek isteyebilirsiniz. Bu ve benzeri sosyal ağlar hem ziyaret ettiğiniz ülkenin, şehrin kültürünü öğrenmek için yerel insanlarda konaklama, onlarla iletişim kurup beraber vakti geçirme imkanı sunuyor. Ücretsiz konaklama, bu ağların asıl amacı olmasa da bazen para verseniz elde edemeyeceğiniz tecrübeler sağlıyor. Couchsurfing ile ilgili bilgi almak için yazımızı Dünya’yı “ORALI” Gibi Gezin: Couchsurfing Nedir? okuyabilirsiniz.

Dinko’nun misafirleri 🙂
Lyon’daki ev sahibimiz Julie 🙂

Hotel Değil Hostellerde Konaklama

Hostel deyince aklınıza direkt 8 – 10 yataklı, ranzalı odalar gelmesin. Çoğu zaman evden bozma olan hosteller, tek kişilik odadan 10 – 12 kişilik odalara kadar alternatifler sunuyorlar. Yıldızlı otellere vereceğiniz ücretin kimi zaman beşte biri, onda biri fiyatlara konaklayabilir, seyahat bütçesi için küçük bir fayda sağlayabilirsiniz. Hostellerde alacağınız tavsiyeler, tanışacağınız insanlar bir otel odasına sıkışıp kalacağınızdan çok daha eğlenceli ve farklı tecrübelere imkan sağlayabilir. Ayrıca mutfağını kullanabilmeniz sayesinde yemek masraflarınızdan da kısmanız mümkün.

Bugüne kadar iki farklı hostel tecrübemiz oldu. Bunlardan biri Belgrad’da iki kişilik bir odaya 10€, diğeri ise Floransa’da 8 kişilik odaya iki gecelik toplam 35€ idi.

Hostel aramak için önereceğimiz site : Hostelworld

Diğer siteler ise : Booking ve Trivago

Kendiniz ya da Arkadaşlarınızla Beraber Ev Kiralayın

Ev kiralamak, neredeyse herhangi bir otelde kalmakla aynı fiyata denk gelebiliyor. Bazı evler konumlarından ötürü ucuz olduğu gibi bazı evler de birden fazla kişi konakladığınızda hesaplı hale gelebiliyor. Eşyalarınızı rahatça bırakabileceğiniz, istediğiniz yemeği yapıp, dilediğiniz gibi yiyip içebileceğiniz, kısacası evinizden çok uzakta olmanıza rağmen ev konforunu yaşayabileceğiniz en iyi konaklama seçeneği ev veya oda kiralamaktır. Daha önce hiç ev kiralayarak seyahat etmesek de Polonya’nın Krakow şehrinde tanıştığımız, ev kiralayan -genelde tatillerini bu şekilde değerlendiren- Hasan ve Berna çiftiyle beraber kalmıştık. Kendilerine, evlerini bize açtıkları için buradan bir kez daha teşekkürler. 🙂

Krakow’da tanıştığımız Berna ve Hasan 🙂

Ev veya oda kiralamak için en yaygın kullanılan internet sitesi: Airbnb

Yemek Masrafları

Yeme – içme masrafı temel seyahat bütçesi içindeki en önemli üç kalemden bir tanesi. Şehirdeki en uygun restoranı bulmanın en güzel yolundan biri o şehirde yaşadığını gözlemlediğiniz (en azından turist olmayan 🙂 ) gençlere gidip sormak. Dünya’nın refah seviyesi en yüksek şehrine bile seyahat etmiş olsanız değişmeyen tek kural : Fiyat/kalite oranının en iyi olduğu yerleri o şehrin gençleri/öğrencileri bilir. 🙂

Tetovo Sharrit
Sharrit Restaurant ve enfes yemek menüsü

Google arama motoru, tripadvisor, zomato ve foursquare uygulamaları bazı şehirlerde diğerlerinden çok daha yaygın kullanılmakla birlikte menüleri, fiyatları da gösteriyor.

İndirim Marketlerini Kullanın

Türkiye’de yaygın olarak A101 ve BİM örneklerini verebileceğimiz, Avrupa’da ise daha büyük ve daha yaygın olan bazı marketler var. Bu marketler gerçekten seyahat bütçenizin yemek kısmına destek olabilecek fiyatta ürünler satıyorlar. Eğer bir tüp ve ocağınız varsa çok uygun fiyatlara karnınızı doyurabilirsiniz. Kahvaltılarınızı ise kaşar, salam, zeytin, yumurta gibi ürünlerle sandviç olarak yaparsanız uygun, doyurucu ve sağlıklı bir kahvaltı yapmış olacaksınız. Bazı marketlerde (örneğin coop) kullanabileceğiniz kahve makinesi ve mikrodalga fırın gibi aletler de bulunabiliyor. Alışverişinizi bunu kontrol edip yaparsanız faydanıza olabilir.

Konserve - Yolda Yemek
Tırda yemek vakti

Avrupa genelinde tercih edebileceğiniz indirim marketleri için küçük bir liste yapmak gerekirse: Penny, LIDL, ALDI, Coop, Intermarche,  Biedronka …

Otostop veya Kara Yolu ile Seyahat Ediyorsanız Yanınıza Kamp Ocağı ve Tüp Alın

İtalya’da sisli bir akşamda makarna

Seyahat bütçenizi korumak istiyorsanız yeme – içme konusuna öncelik vermeniz gerekiyor. Yemek masrafından kısmak için ve “Şöyle sıcak birşeyler içsek.” dediğinizde yanınıza yaklaşık bir kilo ağırlık yaptığınız ocak ve tüp; sıcak yemeğiniz, çayınız, çorbanız olarak size geri dönecek. Bir restoranda en az 10€ vereceğiniz bir menüyü 3 – 4 €’ya hazırlayabilirsiniz.

Ocakta sıcak yemeğimiz 🙂

Biz ağırlık ve uzun süre yetebilirliği sebebiyle Nurgaz Troya Ocak ve 230gr. Tüp aldık. 2 ay boyunca kaldığımız yerlerde ve bazen restoranlarda yediklerimiz dışındaki zamanlar için yeterli oldu. Nurgaz kendi sitesindeki şu an satış fiyatı ikili set 44,90TL. Polis gemiye binerken güvenlik sorunundan ötürü tüpümüzü aldı. Uçakta da aynı sorun yaşanacağından gemi ve uçağa binecekseniz ocağınızı yanınıza alın, tüpü kaybetme riskini almayın. Decathlon mağazalarında Nurgaz ocaklarla uyumlu vidalı tüpler bulunuyor.

Nurgaz troya ocak ve tüp
Decathlon tencere tava seti

Tencere seti olarak da Decathlon’dan satın aldığımız bu seti kullanıyoruz.

Berlin’de Yaptığımız Market Alışverişi Örneği

Berlin’de kaldığımız iki gece için kendimize Penny süpermarketten market alışverişi yapmıştık. Yaptığımız alışveriş listesi:

 • 2 akşam yemeği için 2 kişiye yetecek miktarda tavuklu mantar yemeği için tavuk, domates, biber, mantar
 • 2 kahvaltı için 2 kişiye yetecek miktarda peynir, salam, yumurta, sosis ve meyve suyu
 • Yarım kilo kayısı
 • Ekmek

Bu yemek listesi için toplam 8€ harcadık. Couchsurfing’de kaldığımız çiftin mutfağında yemeğimizi yaptık.

8 Euro’luk alışverişimiz
Otostop ile Avrupa turu kahvaltı, bütçe
Kahvaltımız

Takı vb. Satmak

Otostop ile Avrupa Turu, bütçe
Berlin Duvarı önünde oturup bileklik sattık 🙂

Dinlenmek için durduğunuz vakitlerde ya da yeterince boş vaktiniz varsa değerlendirmek adına kolye, bileklik ve küpeler yapabilirsiniz ya da Türkiye’den uygun fiyatlı takı, boncuk benzeri şeyler alıp satabilirsiniz. İnsanlar sizin sattığınız ürünlerden çok, sizin hikayenize destek olmak için bir şeyler satın alacaklardır. O yüzden kağıda “Avrupa Turu, Dünya Turu, Kalacak Yere İhtiyacım Var” gibi şeyler yazarsanız merak edip gelen insan sayısı artacaktır. Alışveriş yapmaları dışında sizinle muhabbet edip bir şeyler öğrenecek, bir şeyler öğretecek, yiyecek – içecek ısmarlayacak, kalacak yer sağlayacak, değişik hayatlar tanımanıza imkan sağlayacak çok farklı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Seyahatinize farklı bir tecrübe katmak ve seyahat bütçenize destek sağlamak için denemeniz gereken bir şey olduğunu düşünüyoruz.

Dumbster Diving (Çöp Karıştırmak)

Hemen çöp karıştırmak deyince aklınıza kirli, pis çöplere bam güm dalıp pis kokulara mecbur kalacağınız kirli ortamlar gelmesin aklınıza. Dumbster diving daha çok kuzey ülkelerinde yaygın olan; süpermarket, pastahane gibi yerlerin son kullanma tarihleri yaklaşmış, paketinde defo bulunan, bayatlamak üzere olan ürünleri temiz bir poşetle kapının kenarına ya da çöpün içine bırakması eylemidir. Daha doğrusu bu temiz çöplerin toplanması.

Fransa, Toulouse şehrinde bir marketin çöpünden toplanmış ürünler. Fotoğraf trashwiki.org adresinden alınmıştır.

Örneğin, Fransa’da herhangi unlu mamül satan bir mağaza, bir ürünü ikinci gün kanunlar gereği satamaz. Bu yüzden akşam saatlerinde pastahane yakınındaki çöpün kenarında veya kapılarının kenarında temiz bir poşet içinde bolca tatlı, poğaça vs. bulabilirsiniz. Restoranların kapanış saatlerine doğru gidip konuşursanız indirimli fiyattan veya ücretsiz olarak ellerinde kalan yemeklerden verebilirler.

Küçük bir hikaye: Fransa’dan Lüksemburg’a gitmeye çalıştığımız bir günün akşamında petrol istasyonundaki banklarda oturuyorduk. Fransız, otostopçu bir çiftle karşılaştık. Muhabbet ederken içeride bulunan pastahaneden bir şeyler isteyeceklerini söylediler. Erkek olan (Alex), içeri girip çalışan kadına atacakları bir şey varsa alabileceğini söylemiş. Çalışan kadın, o an reyondan çıkarıp veremeyeceğini, yaklaşık bir saat sonra çöpün kenarına temiz bir poşetle bırakacağını söylemiş. Bir süre muhabbet ettikten sonra çöpe gitti ve elinde bir poşet dolusu meyveli tatlı, kek vs. şeylerle dönmüştü.

Dumbster diving için ipuçları alabileceğiniz bir site de var : TrashWiki

TrashWiki sitesinde abartı derecesinde manzaralarla karşılaşabilirsiniz, o kadarına aldırış etmeyin bizce. 🙂

Madde madde bütçe için diğer ipuçları

 • Çok fazla hediyelik eşya almayın. İnsan görünce hepsini almak istiyor ama kendinizi frenlemeye çalışın.
 • Bir şey alacağınız zaman mutlaka pazarlık yapın.
 • Müze, etkinlik vb. paralı giriş yapılan yerlere önceden rezervasyon yaparak indirimli fiyatlardan ve sıra beklemeden girişten faydalanabilirsiniz.
 • Ayın belli günleri, bazı müzeler ücretsiz veya indirimli olabiliyor. Bunları araştırıp gitmek istediğiniz yüksek ücretli müzelere bu şekilde giriş yapabilirsiniz.
 • Toplu taşıma biletlerinin günlük, haftalık, grup bileti gibi çeşitleri bulunabiliyor. Hesabınızı iyi yapıp doğru bileti alın.
 • Kısa mesafelerde toplu taşıma kullanmak yerine yürüyün. Bir şehri yürüyerek keşfetmek çok daha güzel.
 • Bazı şehirleri bisikletle gezmek daha keyifli. Günlük metro biletiyle eş değer fiyatlara bisiklet kiralayabilirsiniz.
 • Free Walking Tourları (ücretsiz rehberli turlar) deneyin. Rehberli turlara harcayacağınız para ve zamandan daha güzel bir tur görebilirsiniz.
 • Gittiğiniz ülkenin döviz kurunu bilin. Döviz bozdururken en iyi oranı, en düşük komisyonu görebildiğiniz döviz bürosunu bulduğunuzdan emin olun.
 • Kredi kartı kullanmak, hem döviz bozdururken ortaya çıkan kayıpları hem de yanınızda fazla para taşıyıp çaldırma tehlikesini ortadan kaldırır.
Roma metrosu
Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

2 thoughts on “Seyahat Bütçesi Düşürme Rehberi

 1. Teşekkür ederiz bilgilerinizden ve tecrübelerinizden.Çıkacağımız seyahatlerde yardımcı bilgiler.Eşimle çantaları sırtlanıp yola çıkasımız geldi..
  Gençler imrendiriyorsunuz yani…
  Bu ikili bir harika..Yolunuz açık olsun….

 2. Bende çok beğendim yazınızı.Güzel bir gezi rehberi olmuş.Açıklayıcı ama sıkıcı değil.Herşeyden bahsetmişsiniz kısaca …Gidip görmek istedim oraları.Teşekürler…sevgiyle kalın =))

Bir Cevap Yazın