Otostop ile Yurtdışında Seyahat Etmeden Önce Yapılması Gereken 13 Hazırlık

Herkesin hayalinde bir gün sırt çantasını alıp kafasının estiği tarafa yolculuk etmek vardır. Otostop ile seyahat etmek veya düşük bütçeli geziler, herkesin yapabileceği bir gezi şeklidir. İsteyen ama yapamayan kişiler sadece bahane üretiyordur. Bazı küçük hazırlıklar yapmak özellikle yurtdışında seyahat etmek için alınması gereken önlemlerden. Sizin için aklımıza gelenleri sıraladık.

1 – Kendinize Güvenin

Unutmayın, bu seyahate çıkmayı gerçekten istiyorsunuz. (İstemek en önemli motivasyon kaynağımız! ) Başınıza gelebilecek iyi ve kötü her şey size tecrübe katacak. Çünkü  sırt çantalı ve az para harcayarak gezmenin, “planlı ve lüks geziden” farklı yanı para verseniz de yaşayamayacağınız tecrübeleri size kazandırması! İnsanlar Orta Asya’dan buralara kadar göçebildiyse, sizin de yapamamak için bir sebebiniz yok. “Bir şeyi gerçekleştirebilmek için önce hayalini görmek gerekir.”

2 – Pasaportunuz Yanınızda Olsun ve Vize Durumunu Kontrol Edin

Pasaport, yurt dışında seyahat edecekler için ilk gereklilik. Ülkelerin sizi tanıyacağı tek kimlik kartınız.

3 – Otostopla Geziyorsan Çadır ve Uyku Tulumun Yanında Olmalı

Sırbistan Sınır Kapısı

Çadır ve uyku tulumu sırt çantalı bir gezgin için alınması gereken en önemli tedbirlerden biri. Her zaman couchsurfing veya benzeri bir yöntemle, gar, havaalanı gibi kalacak yerler bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda şehir dışında veya polislere sorabileceğiniz noktalarda çadır kurabilirsiniz.

4 – Yanınızda Sağlık Kiti Bulundurun (Belki Bir Sağlık Sigortası Bile)

Basit yaralanmalara karşı birkaç ilk yardım malzemesi ve soğuk algınlığı, ateş düşürücü gibi ilaçlar bulundurabilirsiniz. (Unutmayın doktor değilseniz, bu konuda bilinçli olmadığınız ilaçları kullanmayınız.) Ayrıca bazı ülkelerde yanınızdaki ilaçlar için reçete isteyebilirler, hazırlıklı olun.

5 – Yanınızda Yeterince Marker Olsun

Otostop kurtarıcısı kartonlar

Yanınızda seyahatiniz boyunca yetecek markerınız olsun. Otostop için en önemli şey, sürücülerle olan iletişimdir. İletişimin en kolay yolu da kağıtlara yazabileceğiniz bir iki kelime. Bu bazen gideceğiniz şehir, bazen petrol istasyonu vb. olabilir.

6 – Hitchwiki Çevrimdışı Uygulamasını Telefona İndirin

Sitemizin linki www.hitchwiki.org . Tüm Dünya’daki gezginlerin kullanabildiği, otostop ile beklenebilecek noktalara ulaşım, o noktalarda bekleme süreleri gibi tecrübelerin paylaşıldığı; şehirdeki ucuz (bazen ücretsiz) konaklama ve yemek imkanlarının paylaşıldığı bir site. İlk kez gittiğiniz bir şehirde bu sitedeki bilgilere ulaşmak isteyeceğiniz zamanlar emin olun ki olacaktır. Bu konudaki tecrübelerimizden İlk Kez Yurt Dışına Otostop ile Çıkış : Yunanistan ve Balkan Turu yazılarımızda bahsedeceğiz.

7 – Çevrimdışı Çalışabilen Bir Harita Uygulamanız Olsun

Kendinizi otostop ile gezen sırt çantalı gezgin olarak tanımlıyorsanız (ya da böyle seyahat etmek istiyorsanız) en önemli yardımcınız çevrimdışı haritalar olacaktır. Yolun götürdüğü yere gitmek isteyebilirsiniz ama şehir içindeki bir noktaya yürüyerek ulaşmak istediğinizde adım başı insanlardan adres tarifi istemek ortak diliniz olmayan ülkelerde yorucu olacaktır. Telefon uygulamasının bir diğer alternatifi ise gittiğiniz şehirlerin basılı haritalarını taşımaktır.

8 – Hiçbir Ülke Vatandaşı Size Düşman Değil

Selanik’te couchsurfing ile tanışıp evinde kaldığımız Yunan dostlar

Yurt dışına çıkmadan önce size “Onlar bizi hiç sevmezler, nereli olduğunu duysunlar anında harcarlar…” gibi sizi korkutacak söylemleri fazlasıyla duyacaksınız. Hele bir de otostop ile seyahat edeceğinizi duyanlar çılgına döneceklerdir. Yunanistan ve Sırbistan gezilerimizde daha geniş anlatacağımız olaylardan yola çıkarak söyleyebiliriz ki samimi davrandığınız hiçbir yerde size kötü gözle bakmazlar, aksine kendinizi evinizde olduğunuzdan daha rahat hissedeceğiniz yerler olacaktır.

9 – Yanınızda Bileklik, Kolye vs. Yapabilecek Malzemeler Taşıyın

Az parayla, ucuz seyahat etmenin belki de gerekliliklerinden biri de seyahat esnasında para kazanmaktır. “Eee satış yapmak için mi çıkıyoruz biz yurt dışına” demeyin. Size saatlerce oturun, esnaf gibi satış yapın demiyoruz. Bu yola kendinizi tanımak için çıktınız, bunu da tecrübe etmelisiniz. Zaten bir kartona o ülkenin diliyle “Gezginim, size hazırladığım hediyeler karşılığında bana yardım eder misiniz?” gibi bir cümle yazdığınızda gelen tepkilerden sonra aslında kimsenin size satıcı gözüyle bakmadığını anlayacaksınız.

10 – Yemek Yapabilecek Malzemeleriniz Olsun

Bazı şehirlerde yemek için ayırmanız gereken para, sizi sarsacak seviyelerde olabiliyor. Bunun en güzel çözümü yanınızda bir adet ocak ve işinizi görecek büyüklükte bir tencere taşımak. Çoğu zaman otostop ile binmiş olduğunuz araçlarda size yemek ve çay, kahve ısmarlamak isteyenler olacak. Mesela bütçenizin yarısını bir akşam yemeğine vermemek için acıktığınızda bolca makarna yiyebilirsiniz!

11 – Paranız Gideceğiniz Ülkede Değer Kaybetmeyecek Bir Para Birimi Olarak Bulunsun

Mesela Euro bölgesine gidiyorsanız, paranızı buradan çevirip gidin. Direkt olarak Euro kullanılmıyorsa bile Euro – x değişimi, kendi para biriminizden daha kolay bulabileceğiniz bir döviz alışverişi olacak. Makedonya’da çok rahat Türk Lirası – Dinar değişim imkanı bulabiliyorsunuz ama aynı şeyi Polonya’da yapma şansınız çok düşük olacaktır.

12 – Yanınızda Farklı Sistemlerdeki Kredi Kartları Olsun

Visa ve MasterCard. Bazı ülkelerde Türkiye’deki kadar rahat kredi kartı kullanma imkanı bulamayabiliyorsunuz. Otostop ile gezerken bir petrolde durduğunuzda, o petrol Visa kullanırken sizin yanınızda MasterCard bulunması zor durumda kalmanıza sebep olabilir.

13 – Aktif Couchsurfing Kullanıcısı Olun

Alternatifleri olsa da Couchsurfing, Dünya’da en yaygın kullanılan misafir ağırlama ve tanışma ağlarının en üstünde. Bu da demektir ki otostop ile seyahat eden sırt çantalı gezginlerin göz bebeği! Bu uygulamayı flört bulma, bedava kalacak yer olarak görme gibi yanılgılara düşen insanlar ne yazık ki fayda göremiyorlar. Kültürel alışveriş, couchsurfing kültürünün en önemli amacı. Referans sistemi güven ölçütü ve hiç referansınız olmadan insanlara istek gönderirseniz, kabul etmeyen sayısı çok oluyor. O yüzden eviniz müsaitse siz de Dünya’nın dört bir yanından gelen gezginleri ağırlayın ki karşılığını görebilesiniz.

 

Sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorumlara yazabilir. İletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

2 thoughts on “Otostop ile Yurtdışında Seyahat Etmeden Önce Yapılması Gereken 13 Hazırlık

  1. Merhabalar, güzel bir yazı paylaşımı sağlamışsınız. Hem anlamlı hem kalite ve dahası da akıcılıkla beraber sade olmuş bu fazlasıyla hoşuma gitti. İlerleyen süreçlerde başarılarınızın daha da devamını dilerim.

    İyi günler.

Bir Cevap Yazın