Brugge : Orta Çağ’dan Gelen En Güzel Şehir

Brugge’a gelmek için yaklaşık 750 km. yol yapıp akşam saatlerinde kalacağımız eve varmıştık.

Nürnberg’den Brugge’a Tüm Gün Otostop

Orta Çağdan Gelen En Güzel Şehir : Brugge

Sabah kahvaltımız

Sabah kalkıp Majouri’nin bizim için hazırladığı kahvaltımızı yapıp önceki günün yorgunluğunu atmak için balkonda biraz oturduk. Tamer abi gece vardiyasında çalıştığından öğle saatlerinde geldiğinde şehri gezmeye beraber çıkacaktık. Kaldığımız ev şehrin Sint-Michiels bölgesi, hem şehir merkezine yakın hem de şehrin gürültüsünden uzak, çok güzel bir mahalle.

Brugge sint-Michiels

Şehirdeki tüm tarihi binalar, şehrin tarihi dokusu bozulmadan tadilat edilmek ya da inşa edilmek zorunda. Binaların iç tasarımını istediğiniz gibi yapabilirsiniz fakat eğer dış görünümüne herhangi bir değişiklik yapmak isterseniz; eğer bu değişiklik modern bir dokunuş olacaksa bilin ki izin verilmeyecektir. Halkın istekleri de bu yönde. Örnek vermek gerekirse yeni konser salonu ne kadar sanatsal bir görüşle inşa edilmek istense de modern bir bina olduğu için şehrin büyük tepkisini çekmiş durumda.

Brugge’da bir Ezgi 🙂
Brugge Sokakları
Brugge Sokakları
Brugge Sokakları
Brugge kanalları
Brugge Kanalları

Brugge Turu

Kaldığımız evin mutfağı

Tamer abi öğle saatlerinde eve gelince arabaya binip şehir merkezine gittik. Brugge, dantelleriyle ve tüm Belçika’nın olduğu gibi çikolatası ve birasıyla ünlü. Şehre geldiğiniz ilk andan itibaren bu üçünü, kafanızı çevirdiğiniz her yerde görmeniz mümkün. Şehirde gezerken, “Neresi gezilir? Nereyi görmemiz lazım?” gibi bir düşünceye kapılmanıza gerek yok. Şehir, en küçük ayrıntısına kadar bir açık hava müzesi. Orta Çağ Avrupa’sı nasıl bir yerdi merak ediyorsanız, tam olarak Brugge sorunuza cevap oluyor. Şehre gelmişken görmeden dönülmemesi gereken bir kaç yer var tabii ki. Ya da gördüğünüzde “Burası neymiş?” dememeniz için birkaç önemli yeri, gelin beraber görelim.

St. Salvator Katedrali (Sint-Salvatorskathedraal)

St. Salvator’s Katedrali
St. Salvator’s Katedrali
St. Salvator’s Katedrali

12. yüzyıldan kalan Brugge’un en eski kiliselerinden biri. İçerisinde Orta Çağ’dan kalma mezar taşları, anıtlar ve tablolar bulunuyor. Mimarisi, özellikle çatısı ve kapısı, Orta Çağ’ı fazlasıyla hissettiriyor.

Markt (Pazar Alanı)

Brugge Markt
Brugge Markt
Brugge Markt
Brugge Markt
Brugge Markt
Brugge Markt

Şehrin en büyük meydanı olan Brugge Markt, gitmeden önce Brugge’la ilgili etkileyici fotoğrafları gördüğünüz çoğu binaya, o geniş meydana sahip alan. Brugge’u tam anlamıyla hissedebileceğiniz etkileyici binaları, küçük ama şehrin en sevimli, meydana hakim cafelerinin bulunduğu şehir meydanında oturabilir, Brugge’un tadını çıkarabilirsiniz. Meydanda ayrıca çan kulesi, postahane gibi Orta Çağ’dan kalma kamu binaları da mimari açıdan keyif veren yapılardan sadece ikisi.

Brugge Çan Kulesi (The Belfry Tower)

Brugge Çan Kulesi
Brugge Çan Kulesi

83 metre uzunluğundaki çan kulesi, In Bruges filmini izleyenlerin, şehre geldiklerinde ilk görmek istediği yapılardan biri. Çan kulesinin en meşhur özelliklerinden biri de 47 farklı çan melodisi çalabilmesi. 366 basamağı çıkmak ve etkileyici Şehir manzarasında büyülenmenin bedeli 8 Euro. Bu tür yapılardan şehri seyretmek, bize aşağısından binayı seyretmek kadar büyük keyif vermiyor. O yüzden biz paramızı cebimizde tutmayı tercih ettik. Dar ve yorucu basamakları çıkmak isterseniz pişman olmazsınız fakat kuleye çıkmak için vereceğiniz 8 Euro ile patates kızartması ve waffle yemeyi de tercih edebilirsiniz. 🙂

Burg Meydanı

Burg Meydanı
Burg Meydanı

14. yüzyıldan beri görüntüsünü koruyan Burg Meydanı, şehrin görülmesi gereken en güzel meydanlarından biri. Efsaneye göre Hz. İsa’nın kanının bulunduğu Kutsal Kan Bazilikası da bu meydanda bulunmaktadır.

İkinci fotoğraftaki dar sokağın duvarına uzun yıllardan beri şehirde evlenenlerin ismi yazılıyor, şehirden isteyenler yazının önündeki kutuya onayladıklarını belirten bir nevi oy atıyorlar. Eskiden evlilikler bu şekilde onaylanıyormuş. Şimdiyse gelenekleri sürdürmek adına göstermelik, bu şehirde evlenenlerin ismi asılıyor. Tamer abinin de evlendiği zaman bu sokakta Majouri’yle beraber ismi yazılmış.

Quay of the Rosary (Rozenhoedkaai)

Rozenhoedkaai
Rozenhoedkaai
Rozenhoedkaai
Rozenhoedkaai

Yaz veya kış, sabah veya akşam.. Nehir kenarındaki bu rıhtım, tüm fotoğrafçıların ve Brugge hayranlarının gelip saatlerini geçirmek istedikleri yerlerden. Sokakların nehirle buluştuğu bu köşe, gün boyu tekne turları yapabileceğiniz ve oturup şehre doyabileceğiniz noktalardan. Ayrıca çok güzel cafeler de bulunuyor.

Balık Pazarı (Vismarkt)

Brugge Fish Market
Brugge Balık Pazarı
Brugge Fish Market
Brugge Balık Pazarı
Brugge Fish Market
Balık Pazarı
Brugge Fish Market
Brugge Balık Pazarı

Eskiden şehir meydanının (Markt) bir köşesinde bulunan balık pazarı, şehirdekilerin koku ve kirlilikten rahatsız olmasından ötürü merkezin birkaç arka sokağında başka bir alana taşınmış. Günümüzde çarşamba ve cumartesi günleri sabah erken saatlerde taze tuzlu su balığı alabileceğiniz bir pazar alanı. Diğer günlerde ise antika pazarı, sanat galerisi gibi amaçlarla kullanıldığı oluyor.

Church of Our Lady (Église Notre-Dame)

 

Büst
Church Of Our Lady
Church Of Our Lady
Church Of Our Lady

115.5 metrelik kule, Brugge mimarisinin en iyi örneklerinden biri. Şu an restorasyonda olduğundan içerisi çok iyi gezilebilir durumda olmasa da dış mimarisini seyretmek, etrafında gezinmek ve banklarına oturup biraz dinlenmek için güzel bir yer. Restorasyonda olmayan kısmında 13. yüzyıldan kalma tabloların olduğu sergiyi gezmek mümkün.

Church Of Our Lady
Church Of Our Lady

Günübirlik Brugge Yürüyüş Rotası

Brugge Yürüyüş Rotası

Yeni Konser Salonu’ndan (Zuidzandstraat’ın başı) başlayarak St.Salvators koors  Oude Burg  Hallestraat  Breidelstraat Blinde Ezelstrasse Gruuthusestraat  Wijngaardstraat  Zonnekemeers Mariastraat rotasını izleyerek bir günde Brugge’da görmek istediğiniz çoğu şeyi görebilirsiniz. Bu rota üzerinde bolca cafe, lokanta ve park bulunuyor. Gezin, görün, dinlenin, Brugge’u keşfedin. 🙂

Ayrıca kameranızın şarjının ve belleğinin yeterli olmasına dikkat edin. Ayrıca dikkat edin, şehre aşık olmak üzeresiniz! 🙂

Daha önce burayı gezmiş olanlar veya daha fazla vakti olanlar için alternatif iki rotayı da aşağıya bırakıyoruz.

Brugge Yürüyüş Rotası 2
Brugge Yürüyüş Rotası 3

 

Tamer abi ile şehri gezdikten sonra işten çıkan Majouri’yi alıp market alışverişi yapmaya gittik. Marketten bolca mangallık, çeşit çeşit peynir ve Belçika çikolataları alıp eve döndük. Akşama mangal var 🙂

Mangal Vakti 🙂
Brugge Markt’ta bir cafe
Mangal Vakti 🙂

Zeebrugge

Zeebrugge, Brugge’un okyanus kenarındaki sahil kasabası. Uluslararası limanı da bulunan kasaba, okyanusta yüzmek isteyenler için de güzel bir plaja sahip.

Zeebrugge
Zeebrugge
Zeebrugge

Brugge’daki ikinci günümüzü Zeebrugge’da okyanus kenarında oturarak geçirdik. Burası bize önceki haftanın yorgunluğunu atmak için mükemmel bir fırsat oldu.

Sonraki gün, buradan Gent’e gidip hem Gent’i gezecek hem de Gent Festivali’nde bolca eğleneceğiz.

Brugge, bizim için, ileride Avrupa’ya yerleşirsek yaşamak isteyeceğimiz şehirler listesinde en üst sıraya yerleşti. 🙂

Brugge’dan Fotoğraflar

Park
Biralarıyla ünlü Brugge’dan bir dükkan
Şehrin ünlü biralarından biri
En sevdiğimiz peynirlerden biri 🙂
Fare şeklinde çikolata
Burası bir ana cadde. Ağacı kesmemek için çift şeritli (gidiş-geliş) yol, bu noktada tek şerite düşüyor.
Zeebrugge

 

Fotoğrafların daha fazlası için Facebook ve Instagram hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Son Yazılarımızdan Haberdar Ol!

E-MAIL Listemize kayıt olursanız, haftalık yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz !

Bir Cevap Yazın